Ćwiczenia2018-01-10 14:28:38
BUDOWANIE MIĘŚNI PLECÓW
Zawsze zastanawiało Was jak zbudować szerokie, umięśnione plecy? W poniższym artykule znajdziecie kilka praktycznych porad, które pomogą Wam zrealizować ten cel i uzyskać wymarzoną sylwetkę. Zacznijmy od kilku technicznych wskazówek...
Przy treningu dzielonym (split – polega na ćwiczeniu każdej partii mięśni oddzielnie) wykonujcie od 3 do 5 ćwiczeń na tę partię mięśniową. Zaczynajcie od ruchów budujących objętość mięśni pleców, takich jak "martwy ciąg", "shrugsy", "wiosłowanie sztangą/sztangielką", "wiosłowanie na wyciągu" lub "facepull" (przyciąganie liny z wyciągu do twarzy). Niżej znajdziecie objaśnienia wszystkich ćwiczeń. Ważne, aby przed ich wykonywaniem dobrze rozgrzać mięśnie - przydatne informacje dotyczące rozgrzewki znajdziecie w osobnym artykule "Rozgrzewka - podstawa dobrego treningu".
Następnie przejdźcie do ćwiczeń nastawionych na szerokość pleców. Są to ćwiczenia, takie jak "ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki piersiowej" (również w wersji z trójkątem - uchwyt wąski neutralny, co szczególnie Wam polecam) czy podciąganie na drążku. Przy budowaniu szerokości pleców musicie pamiętać, że szerszy uchwyt na drążku/wyciągu wcale nie zwiększa efektywności ruchu, a wręcz przeciwnie - im uchwyt szerszy, tym mniejsze rozciągnięcie mięśnia najszerszego grzbietu, co przekłada się na ograniczony zakres jego ruchu. Istotne jest też to, że prawidłowy zakres ruchu jest jednym z najważniejszych bodźców wpływających na rozrost mięśnia.
Ciekawostka! - 6-krotny Mr. Olympia – kulturysta Dorian Yates, znany ze swoich pleców o niesamowitym rozmiarze - korzystał tylko z wąskiego uchwytu w ściąganiu drążka do klatki piersiowej.
Ćwiczenia na objętość mięśni wykonujcie w 3 seriach w przedziale powtórzeń 12-15, w celu zwiększenia ukrwienia tkanki mięśniowej tych partii. Natomiast ćwiczenia na szerokość możecie wykonywać w bardziej klasyczny sposób - w 3 seriach po 10-12 powtórzeń. Pamiętajcie jednak, że kolejność ćwiczeń ma w tym wypadku ogromne znaczenie, gdyż ćwiczenia na szerokość najczęściej dekompresują Wasz kręgosłup a te na grubość kompresują go. Podchodząc do martwego ciągu organizm powinien być odpowiednio rozgrzany, ale nie przemęczony, dlatego nie powinniście być np. po 3 seriach podciągania na drążku, ponieważ w ten sposób niepotrzebnie podnosicie ryzyko kontuzji (np. przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego). Szczególnie ważne jest to, aby ćwiczyć mądrze, ponieważ pozwoli Wam to na bezpieczny trening, wolny od kontuzji w długim przedziale czasu, co bezpośrednio przeniesie się na efekty osiągane przez Was na siłowni.
Przejdźmy do konkretnych instrukcji i zaleceń. Poniżej opisałem dla Was przykładowy trening mięśni pleców, który wykonuję dwa razy w tygodniu, gdzie priorytetem jest objętość mięśni pleców:
1. Wiosłowanie sztangą 3x1
Opis ćwiczenia: stojąc wyprostowani ze sztangą pochylcie górną część ciała do przodu do kąta 45° względem podłoża i jednocześnie lekko zegnijcie kolana. Podciągnijcie sztangę od kolan w linii pionowej do brzucha trzymając łokcie wąsko, przy ciele.
2. Wiosłowanie sztangielką 3x15
Opis ćwiczenia: sztangielka w prawej ręce, lewa ręka podparta na ławeczce płaskiej. Prawa stopa na podłodze, lewa noga w przyklęku na ławeczce. Plecy utrzymujemy proste, klatka piersiowa wypchnięta ku górze. Ruch sztangielką wykonujemy po lekkim półkolu w kierunku biodra.
3. Shrugsy ze sztangielkami 3x15
Stojąc ze sztangielkami w dłoniach unoście obręcz barkową w taki sposób jak gdybyście wzruszali ramionami.
4. Podciąganie na drążku 3x8-10
Trudne ćwiczenie wymagające sporej siły. Złapcie drążek i zacznijcie ruch od swobodnego zwisu. W miarę jak ruszacie ku górze trzymajcie klatkę piersiową wypchnięta do przodu a łokcie rozstawiajcie bardzo szeroko. Ruch kończy się w momencie, gdy Wasza broda minie drążek.
Ćwiczenie | Liczba serii | Ilość powtórzeń w serii |
Wiosłowanie sztangą | 3 | 12 |
Wiosłowanie sztangielką | 3 | 15 |
Shrugsy ze sztangielkami | 3 | 15 |
Podciąganie na drążku | 3 | 8 |
Jeżeli spodobał Wam się nasz plan treningowy lub macie jakieś własne sprawdzone ćwiczenia na rozbudowanie mięśni pleców dajcie nam znać na profilu na Facebooku lub Instagramie. Czekamy na Wasze zdjęcia i filmiki z treningów!