
Dieta2018-02-26 14:55:03
JAKI WPŁYW MA ALKOHOL NA TRENING - FAKTY I MITY
Impreza dzień przed treningiem, a może piwko na zakwasy? Czy spożywanie napojów procentowych rzeczywiście oddziałuje na wyniki treningowe? To pytanie na pewno zadaje sobie mnóstwo z nas, zarówno profesjonalni sportowcy jak również osoby, które uprawiają sport hobbistycznie.
Jest kilka niezaprzeczalnych faktów, wspólnych dla wszystkich na temat wpływu alkoholu na wydajność treningu. Oto kilka z nich:
1. Alkohol odwadnia organizm, ponieważ zmusza nerki do produkowania większej ilości uryny. Może to prowadzić do odwodnienia organizmu, a jeśli dodatkowo trenujecie, to ryzyko wzrasta, z uwagi na to, że więcej wody oddawane jest z potem. W momencie, gdy organizm jest odwodniony niemożliwe jest wykonanie treningu na miarę Waszych możliwości.
2. Spożywanie napojów alkoholowych ma wpływ na poziom energii, ze względu na obciążenie wątroby. Wówczas, produkuje ona mniej glukozy, przez co dużo szybciej robimy się zmęczeni, biegniemy wolniej i z większym trudem wykonujemy trening siłowy.
Skutki spożywania alkoholu, które możemy odczuwać często będą ogromnym obciążeniem dla organizmu oraz będą sprawiać, że trening nie będzie przyjemny i efektywny. Jednak jest zdecydowanie więcej powodów, dla których trening i alkohol nie idą w parze.
1. Alkohol to puste kalorie, więc jeśli Waszym celem jest utrata wagi możecie uderzać o ścianę. W jednym kieliszku wódki znajduję się około 60 kalorii, natomiast jeśli pijemy drinki z dodatkami przyjmowane ilości kalorii drastycznie rosną, nie wspominając o tym, że alkohol wzmaga nasz apetyt, przez co mamy ochotę sięgać po wysokokaloryczne przekąski!
2. Przeprowadzono wiele badań, w których stwierdzono, że alkohol ma negatywny wpływ na przyrost masy mięśniowej, ponieważ spowalnia syntezę białek. Nie dość, że jest trudniej zbudować masę mięśniową, to jeszcze zaczynamy ją tracić. Drastycznym przykładem są osoby uzależnione od alkoholu, które zazwyczaj są bardzo szczupłe, właśnie m.in. z uwagi na zanik tkanki mięśniowej.
3. Jednym z najbardziej poważnych efektów zdrowotnych spożywania alkoholu i trenowania jest wzrost prawdopodobieństwa zawału serca i arytmii. Dla każdego z nas to ryzyko jest indywidualne, jednak warto o tym pamiętać, ponieważ takie obciążenie organizmu może być fatalne w skutkach.
Czy piwo po alkoholu pomoże na zakwasy?
Teoria jakoby alkohol miał pomagać na zakwasy nie została nigdy potwierdzona naukowo. Wręcz przeciwnie, twierdzi się, że może tylko zaprzepaścić efekty treningu. Często słyszymy, że alkohol zawiera dużo antyoksydantów i działa przeciwzapalnie, ale prawda jest taka, że takie samo działanie ma wiele owoców i zielonych warzyw, takich jak brokuły. Zdecydowanie lepszym pomysłem na zniwelowanie zakwasów będzie wypicie soku z wiśni. Te owoce zawierają mnóstwo flawonoidów i antocyjanów - są to związki, które mają silne działanie przeciwzapalnie i przeciwutleniające.
Znalezienie złotego środka
Oczywiście stosunek do alkoholu jest bardzo indywidualny i szczególnie osoby, które uprawiają sport hobbistycznie, okazjonalnie sięgające po alkohol nie są niczym nadzwyczajnym. Nie trzeba popadać w paranoje i odmawiać sobie szampana w Sylwestra.
Moja rada - jeśli spożywamy alkohol przed lub po treningu, to zadbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu, pijmy wolno i mądrze wybierajmy drinki, a najlepiej poszukajmy innych sposobów na rozrywkę i spędzanie czasu na imprezie! Moje ulubione to taniec i porywające rozmowy ze znajomymi.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego nawodnienia organizmu podczas treningu zajrzyjcie do naszego artykułu "Ile powinno się pić wody podczas trenignu?". :)