Diet2019-05-21 11:02:22
_jak zmienić swoje nawyki żywieniowe?
Wielu z nas podejmuje wyzwanie i postanawia przejść na dietę. Niektórzy skutecznie zmieniają nawyki żywieniowe, dla innych jest to ciągła walka, która często kończy się porażką. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby odnieść sukces? W tym artykule postaramy się Wam to wyjaśnić i podpowiedzieć kilka praktycznych wskazówek.
Zacznijmy od tego, że określenie „przechodzę na dietę” jest niewłaściwe, bo nie oddaje istoty sprawy. Zdecydowanie trafniejszym określeniem jest „zmiana nawyków żywieniowych” na zdrowe i przemyślane. Brzmi to też mniej przerażająco. Warto o tym pamiętać, ponieważ nasze nastawienie stanowi mocny fundament zmian.
-
ZRÓWNOWAŻONY PLAN ŻYWIENIOWY
Często ludzie decydując się wprowadzić zmiany w swoim żywieniu, narzucają sobie zbyt wysokie wymagania, powodując tym samym ogromną presję. Wydaje im się, że zmiany powinny być bardzo radykalne. Jest to zasadniczy błąd. Zmiany trzeba wprowadzać stopniowo. Dodatkowo nie powinny one być zbyt rygorystyczne, o ile nie jesteś doświadczonym sportowcem przygotowującym się do zawodów. Należy pamiętać, że bycie na diecie nie oznacza, ciągłego uczucia głodu lub też eliminacji wszystkich ulubionych produktów. Oczywiście w przypadku słabości do produktów wysokoprzetworzonych takich jak chipsy czy słodycze, ich ograniczenie faktycznie będzie wskazane. Nie oznacza to jednak ich całkowitej eliminacji. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na małe odstępstwa, o ile ma się nad nimi kontrolę. Należy też pamiętać, że aby wytrwać na diecie, musi być ona po prostu smaczna, a jeśli tylko wykażemy się minimum kreatywności, możemy sprawić, że będzie kolorowa i urozmaicona.
-
BILANS KALORYCZNY
Kolejna kwestia to zbyt duży deficyt kaloryczny, jaki fundujemy sobie już na samym początku. To ogromny błąd, który często kończy się rożnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Jeśli chcemy zmniejszyć swój bilans kaloryczny powinniśmy to robić stopniowo od około 10% do 20% naszego dziennego zapotrzebowania. Podejmowanie się w ciemno diet typu 1000 kcal, które niestety nadal są często stosowane, są bardzo niebezpieczne i dają efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ w pewnym momencie metabolizm spowalnia, a waga staje w miejscu.
-
MAKROSKŁADNIKI
Warto również wspomnieć o tym, że nie sama kaloryczność diety jest istotna, ale również odpowiednio dobrane makroskładniki. Tutaj nie można pozwolić sobie na przypadek, ponieważ taka sama ilość kalorii zawarta w ciastkach czy czekoladzie nie może równać się tej samej liczbie kalorii pochodzącej z pełnowartościowej żywności. Należy też pamiętać, że bardzo ważne jest odpowiednie rozłożenie makroskładników, jednak dla każdego będzie ono inne ze względu na kilka czynników takich jak: wiek, płeć, rodzaj oraz intensywność treningów i wiele innych.
- NASTAWIENIE
Kluczem do sukcesu jest również odpowiednie nastawienie. Zdecydowanie łatwiej będzie wytrwać w postanowieniach, jeśli podejdziemy do tego jak do zmiany stylu życia na zdrowszy, aniżeli jak do krótkoterminowego procesu, który najlepiej żeby zakończył się jak najszybciej i jak najszybciej przyniósł efekt. Tutaj potrzebna jest cierpliwość i determinacja, bo na efekty trzeba trochę poczekać i nie nastawiać się jedynie na te, które widać gołym okiem jak np.: poprawa sylwetki. Warto pamiętać i cieszyć się z innych zmian, jakie zachodzą w naszym organizmie. Często jest to ogólna poprawa zdrowia i samopoczucia.
Jeśli pragniesz podjąć wyzwanie związane ze zmianą diety, zaplanuj ten proces. Skorzystaj z porad wykwalifikowanego dietetyka i doświadczonego trenera. Taka inwestycja z pewnością wyjdzie Ci na zdrowie!
Trzymam kciuki za Twój sukces!